| kitra97 a întrebat:

Salut TPU! De o luna de zile am probleme cu stomacul. Mai exact, cand mananc ceva dupa 2 minute trebuie sa merg la baie fiindca am gaze, problema este ca gazele vin insotite și de ceva lichid si sange amestecat. Am fost la spital cu problema mea si mi-au dat tratament și au spus sa tin regim. Zis si facut dar problema incă persistă si este la fel ca inainte chiar și după o saptamana de regim și tratament, ce aș mai putea face? Am 25 de ani, nu fumez nu beau. Banuiesc ca am luat ceva virus din mancare. Va rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau băiat, poti avea enterocolita trebuie sa faci o colonoscopie sa vada ei intestinul gros cum se prezinta, daca este ok atunci va trebuii sa faci endoscopie sa vada stomacul, de undeva ai singerarea asta ori de la intestin ori de la stomac numai sta asa mergi sa faci analize.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce diagnostic ti-au pus medicii de la spital?

In functie de severitatea bolii (gastrita, ulcer, esogafita, colita, enterocolita samd) tratamnetul dureaza intre 1 luna si 6 luni, deci este imposibil sa treaca in doar 1 saptamana!
Tine regim strict si ia-ti medicatia data, ca sa te poti vindeca., dar asta pe termen lung fiindca nimic nu se vindeca in cateva saptamani.
Sanatate multa!

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Mergi din nou la medic. Nu este normal ceea ce ti se intampla. Poti sa si schimbi medicul, sa vezi si o a doua opinie medicala.

| qathaliyn a răspuns:

Mergi la medicul de familie, este gratuit. Nu mai sta, totul trebuie prevenit înainte de a se agrava. Caută mai mulți medici în orașul tău, specialiști. De asemenea, mănâncă mai sănătos. Întreabă acolo: "Ce să nu mănânc? Ce să nu beau? La ce ore?". Tratamentul să îl iei mereu la timp, nu mai devreme, nu mai târziu. Nu te mai juca cu sănătatea. Fii mai atent și acordă mai multă importanță corpului tău. E greu până începe o boală și de acolo încep toate. Vrei o viață în care toată ziua să stai pe la spitale și doctori sau vei stopa din timp cât mai repede această problemă? Sper să auzim că te-ai vindecat. De asemenea, nu uita să precizezi ce ai avut și cum te-ai tratat, și pentru ceilalți membrii care intră cu aceleași probleme ca și tine. Numai bine, sănătate!