| Darky142 a întrebat:

Salut TPU, de o saptamana inghit foarte greu alimentele dupa ce le mestec le tin in gura si nu le pot inghiti si cand le inghit, inghit cu dificultate nu ma doare nu ma ustura nu nimic lichidele in schimb le consum fara nici un fel de probleme ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Mergi la un specialist.

| Furnicuta000 a răspuns:

Dificultatea de a inghiti se numeste disfagie. Dar eu ma indoiesc ca ai asa ceva, tu doar ai o teama de a inghiti

| ioana748 a răspuns:

Pana ajungi la medic, gargara cu bicarbonat si glicerina cu nistatina.
Poti face test de candida acasa :
https://www.libertatea.ro/......za-1147681

Multa sanatate,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai deseori atac de panica?

| Darky142 explică (pentru anonim_4396):

Am fost stresat o perioada, dar mancarea moale o inghit fără probleme și cea mai tare o inghit dar greu parca nu ar aluneca pe gat. Luni mi-am făcut programare la doctor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darky142):

Daca de putina vreme se intampla acest lucru, poate fi amigdalita. Daca de mai bine de 2 sapt, foarte bine ca ai programare. Mai poate fi si o alergie la diverse condimente ori legume sau carne.

| Darky142 explică (pentru anonim_4396):

Am pățit odată era sa ma înec și de atunci a apărut și problema asta cu înghițitul am mai avut problema asta dar a reapărut

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darky142):

Atunci poate fi o trauma la nivel de subconstient, daca ai patit asta cand nu era nimeni langa tine, si iti e frica de moarte, poate amplifica mai tare. Cumva mintea a trait la maxim evenimentul si acum raspunde defensiv la orice are legatura cu experienta de atunci

| Darky142 explică (pentru anonim_4396):

Și dacă ar fi asta Cauza ce ar putea fi menționez ca în momentul când mănânc ma ea toate transpirațiile

| StudentLaMedicina a răspuns:

Disfagia este un simptom de alarmă, trebuie să îți faci o gastroscopie să elimini posibilitatea unei tumori.

| Lubeniță38900 a răspuns:

Salut, ia legătura cu medicul de familie