| ALlex12727272 a întrebat:

Salut TPU. De vreo 4, 5 luni de zile am un abces pe gingie langa măseaua mâncată de carie și acum m-am decis să mă duc la dentist sa îmi scoată acest abces și măseaua daca este nevoie că este cam mâncată, întrebarea mea e dacă mă doare când scoate abcesul? Mi-e frica rău de tot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aledior123 a răspuns:

Salut.Am fost în aceeiași situație, pur și simplu îți scoate măseaua și dispare și abcesul.

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Vei avea anestezie, nu simti nimic.

| Cipi1212 a răspuns:

Înainte de a te duce la stomatolog, trebuie să rezolvi cu infecția dintelui. Doctorul nu intervine la măsea decât după ce abcesul dispare.

| ZokoZEW a răspuns:

Dacă este mâncată până la gingie, da, ar trebui scoasă. Iar de durere nu ar trebui sa te temi pentru este doar un abces, face o ințepatură și o să iasă tot puroiul sau daca chiar îți este frica de durere, poți să îl rogi pe domnul de la stomatolog să îți facă anestezie