| NEsCaFfe a întrebat:

de vreo 7-8 ore ma cam doare maseaua,prima oara a inceput sa pulseze si dupa ceva timp a inceput sa ma doara rau,vreau niste leacuri babesti sa ma ajute sa scap de durere, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Veste proasta: Pulsatiile indica infectie. Infectia la măsea se tratează DOAR prin tratament de canal facut de stomatolog in cabinet. Daca stai in casa si induri a fraierul nu faci decât sa reduci sansele de a mai salva dintele ala... Ia nurofen ca sa nu plângi de durere pana ajungi la dentist, dar mai mult de o zi-doua nu amana! Infectia nu face decât sa se extinda happy

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-te la stomatolog

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere acea "pulsaţie", cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai infectie si trebuie sa mergi la un medic ca sa iti dea un antibiotic.Stiu un leac babesc dar iti cade maseaua.

| NEsCaFfe explică (pentru anonim_4396):

Zi-l!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NEsCaFfe):

Mai baiatule nu recomand. Daca este cariata bagi putina tamaie in carie. In urmatoarele 15 minute te pisi pe tine de durere. Dupa ce ti-a omorat nervul iti omoara si maseaua cu totul, posibil si cei dimprejur.Asa ca stai mai bine linistit si du-te la un medic stomatolog. Ti-am scris informativ, nu iti recomand.