| Hiruta_Filip_1996 a întrebat:

dupa operatia de varicocel cat timp nu am voie sa merg la scoala sau sa fac sport? Si in cam cat time se recupereaza operatia ( sa pot face ce fac si acum inainte de operatie) Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scutire medicala iti poate da doar medicul care te-a operat. De obicei se dau 2 saptamani de scutire de efort si apoi inca 2 saptamani de efort treptat. Operatia te va deranja ani de zile.