| ÎngerCretin a întrebat:

E normal sa mananc asa mult? De exemplu, azi, am mancat; dimineata lapte cu cereale, peste 2 ore o portie de piept de pui, la 4-5 cotlet de porc si pe la 7 un sandwich. Cum pot manca mai putin? Mentionez ca am 13 ani, 1.70m 60kg si sunt destul de bine facut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ExiT90 a răspuns:

Trebuie sa ai 3 mese pe zi. Mic-dejun, pranz si cina. Nu mi se pare mult cat ai mancat avand in vedere ca cerealele intr-o ora s-au digerat. Eu cred ca mananci in limite normale. Daca vrei sa reduci consumul de alimente, e foarte simplu, micul-dejun si pranzul sunt cele mai importante... iar seara, in jurul orei 18:00 trebuie sa mananci ceva usor cum ar fi felul 2, nu ciorba, si evita excesul de paine. De exemplu: la ora 9 micul-dejun, la ora 12 pranzul si la ora 18:00 cina. Numai bine!

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mie nu mi se pare ca ai mancat mult mai ales daca si faci miscare

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Depinde si de felul tau.Eu daca mancam asa, ma faceam cat usa.Asa ti-e felul, insa incearca sa mai reduci.Mananca des, si cate putin.Pare greu, insa eu ciugulesc cate putin si des.Nu mai am senzatia de foame dar nici senzatia de "burta plina". Incearca si tu!

| ÎngerCretin explică:

Am uitat sa mentionez ca fac inot.

| RainboyDash a răspuns:

Asa manca si nenea Vasile inainte sa moara

| pLeX a răspuns:

Daca mananci la ore fixe, si incerci sa nu combini diverse chestii( gasesti retete pe net) cum ar fi cartofi cu paine, fasole cu paine, etc. o sa reusesti sa te mentii in forma. ideea e sa faci si miscare daca mananci, nu sa mananci la pc toata ziua.

ps mesele la ore fixe sa nu dureze f mult, dar nici sa nu infuleci mancarea.

| donnie112 a răspuns:

La 1.70 nu esti deloc gras... numai ca daca o ti asa peste cativa ani o sa fi, si cel mai sigur o sa faci burta. foame iti vine atunci cand te gandesti, incearca sa nu te mai gandesti la mancare, si daca o faci incearca sa mananci foarte putin, este bine sa mananci putin si des. big grin

| CătălinKeenshi a răspuns:

Ar trebui sa reduci cina, in loc sa mananci mancaruri de la fastfood/sandwich-uri mai bine mananca un fruct ( Mar, Banana, Mandarina, Portocala etc. ) Daca te consideri prea " dolofan " incearca sa te mai si aptii de la cotletwinking asa cate putin si nici zilnic nu iti face bine dar te si ingrasa cu mult. Reduce din piept de pui si cotlet, si sandwich-urile... Nici chiar asa sa nu mananci deloc, mananci dar nu cat sa " ti se umfle burta ca un balon ".

| PionInJoculVietii a răspuns:

Pentru 1.70, ai o greutatea perfecta( se zice ca trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat zecimile de la inaltime, adica cum ai tu 1, 70 e normal sa ai 60 de kg). Ca sa mananci mai putin... Renunta la masa de seara. Mananca mai bine la micul dejun si pe parcursul zilei nu vei mai simti o pofta asa mare de mancare. Sper ca te-am ajutathappy