| AnonimDedicat a întrebat:

Salut TPU, e normal sa mi se taie vederea asa dintr-o data, sa mi se tulbure vederea adica cand stau la pc de exemplu e ca si cum ar clipi soarele si pentru o milisecunda ar stinge cineva lumina? Si patesc de multe ori una dupa alta, de exemplu cand afara e ziua aprinzi si stingi becul rapid cam asa mi se intampla mie sa vad, plus ca vad si niste pete transparente o perioada, iar dupa ce ies afara dispar dupa un timp si vreau ceva sfaturi daca ati inteles despre ce e vorba cu ''flashurile astea in ochi'' poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai ochii obositi. Stai prea mult la calculator.

| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa incepi cu "un consult" la medicul de familie sa obtii o trimitere catre un medic nu stiu daca tine doar de neuro cat si/sau de oftalmolog si de acolo incepi investigatiile

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic stie, mergi la el fa i o vizita la oftalmologie sa te consulte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. ai nevoie de consult la oculist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poate fi ceva grav pe baza neurologica, se poate intrerupe semnalul undeva

| Adrian5575 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si stie el unde sa te trimita. Cate ore stai la PC pe zi?

| AnonimDedicat explică (pentru Adrian5575):

Inainte stateam si cate 10-14 ore zilnic, acum undeva la 6-8 ore zilnic cred

| AnonimDedicat explică (pentru Adrian5575):

Dar vreau sa incerc sa renunt, in ultima perioada nu prea am mai stat la pc doar sa ma uit la un serial cate 2-3 ore, vreau sa imi cumpar o trotineta electrica si sa ies pe afara toata ziua cu ea renuntand la telefon si pc

| Adrian5575 a răspuns (pentru AnonimDedicat):

Cam mult. Si asta poate sa afecteze.

| Adrian5575 a răspuns (pentru AnonimDedicat):

Foarte bine ca ai luat aceasta decizie. Daca iesi afara ai aer curat, mai comunici cu oamenii, scapi de pc, e mai bine si pentru sanatate.