| nerd45 a întrebat:

era sa o mierlesc. intr-un mod prostesc, din viteza am luat o bucata de paine uscata, si am mancat-o, crezand ca e paine proaspata, o firimitura mi s-a dus la caile respiratorii, nu mai puteam respira. am facut manevra heimlich si apoi m-am simtit bine, puteam sa respir, dar acum sunt speriat, tremur si imi simt gatul aspru si parca mai am ceva ramas acolo ce ma gadila. Ar trebuii sa merg la spital de indata? Sau a trecut pericolul deja. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

A trecut pericolul. Odata cu tusea din acea criza ai eliminat si orice corp strain din caile respiratorii. Disconfortul o sa mai tina cateva ore pana la o zi.

De curiozitate, ti-ai facut manevra singur? As fi uimit ca cineva care nu are tangente directe cu medicina sa stie cum sa faca heimlich si mai ales sa si-o faca singur. Unde sau cum ai invatat? happy
Multa sanatate.

| nerd45 explică (pentru CuriousStuff):

Pai nu pot sa spun ca am experienta, am vazut doar la televizor, si tutoriale pe Youtube, dar atat. Crede-ma ca as fi murit daca nu faceam ceva, si din instict am inceput sa ma apas sub coaste destul de tare si am putut respira din nou. era cea mai buna sansa m-am gandit pe moment, multumesc de raspuns!

| CuriousStuff a răspuns (pentru nerd45):

Sincer iti spun, nu a avut niciun efect manevra facuta de tine, asta functioneaza doar la corpi strini mai mari, care blocheaza caile aeriene in totalitate sau aproape in totalitate. Acea bucatica de paine o eliminai oricum prin tuse. Dar... happy
Ma bucur ca stii manevra si poti sa o aplici atat pe tine cat si pe alti oameni, este posibil ca in viitor sa salvezi o viata pentru ca detii cunostintele astea, asa ca felicitarile mele.

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Stai calm, nu esti in pericol se intampla.