| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU.
Este posibil ca niciunul dintre părinți să nu fie compatibili cu copilul?
Gen să-i doneze sânge sau știu eu.un rinichi sau orice altceva ce poate fi donat.
Menționez că părinții își știu grupa sanguină, dar copilul nu (altă întrebare: dacă și-a facut analizele generale, poate cumva să-și afle grupa de acolo? sau trebuie să-și facă altfel de analize, dacă da, ce analize?)
Ultima întrebare, promit laughing. Există strania posibilitate ca grupele sanguine să corespundă, dar iar, să nu fie compatibili?
Poate că-s întrebări stupide, dar v-aș fi recunoascătoare dacă mi-ați explica, că am nevoie de ceva lămuriri.
Mulțumesc, seară faină!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este posibil. pentru sange probabilitatea este destul de mica (cam 25%), dar pentru organe solida probabilitatea ca un copil sa fie incompatibil cu ambii sai parinti este mare.
Grupa de sange se poate afla doar daca se face o analiza speciala, de determinare a grupei si a RH-ului. Nu se determina de rutina, deci nu va fi in analizele generale.
Exista posibilitatea sa corespunda grupa de sange, dar nu si RH-ul, caz in care nu exista compatibilitate pentru tranfuzie de sange. In ceea ce priveste transplantul de organe solide, intre donator si primitor trebuie sa existe compatibilitate in minim 4 sisteme (de preferat in 5 si optim in 6) dintre care grupa de sange este doar unul. Deci se intampla foarte frecvent sa nu existe compatibilitate pentru transplantul de organel intre doua rude cu aceeasi grupa de sange.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Uh, am înțeles.
Vă mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Decât dacă părinții sau copilul cere la medicul de familie și îi și spune celei care recltează sânge că dorește grupa sangvină să și-o afle. Deci, trebuie să ceară la medicul de familie.
Normal că există această posiblitate ca grupele sangvine dintre părinți și copil să corespundă. Cei care au 0 pot dona pentru toate grupele, dar primește de la 0 și de la A.
Grupa 0 poate primi eritrocite (globule roşii) doar de la 0, iar plasma, de la toate grupele.
Grupa A poate primi eritrocite de la gr. 0 si A, iar plasma de la A si AB.
Grupa B poate primi eritrocite de la 0 si B, iar plasma de la B si AB.
Grupa AB poate primi eritrocite de la toate grupele, iar plasma doar de la AB.
http://cnts.md/? page_id=41
http://www.donor.ro/pages/cui.php

| anonim_4396 explică (pentru Anonimuserr):

Mulțumesc pentru informații!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iarasi mori?
Iti dau eu un rinichi sad, pls.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eşti o drăguţă, dar ţine-l pentru tine laughing
Am găsit donator, mulţumesc :*.