| wwkong1 a întrebat:

Eu am 13 ani.Și am fost 7 luni la sală de forță pentru a fi mai bun la unele sporturi.M-am lăsat de o luna deoarece nu mai aveam timp sa mă duc.Și mă doare destul de tare coloana, când mă aplec sau stau ghemuit, oare o sa-mi treacă cu timpul? Dau fundă. (Ridicam destul de mult la spate, aproximativ 25 de kg, și la unele exerciții 5) Majoritatea prietenilor au crescut în înălțime, și înainte sa fac eram mai înalt ca ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Jager a răspuns:

25 de kile ai tu la 13 ani, apai sa mai si ridici...

| FrateleTedur a răspuns:

Cea. Mai. Mare. Greseala. Pana la 16-17 nu faci niciun exercitiu care foloseste greutati. Cel putin, nimic sa depaseasca 10 kile, sa zicem. Flotari, tractiuni, genoflexiuni poti face, pentru ca te folosesti de greutatea corporala. Da, este posibil sa iti fii afectat coloana si sa numai cresti. Poti sa dai in scolioza. Neaparat du-te la doctor.

| Tudor123123 a răspuns:

25 de kg la 13 ani? ai innebunit? La varsta aia daca ridici asa mult apar o multime de probleme, chiar poti sa nu mai cresti.