| PianoPlayerX a întrebat:

..Ficatul Gras poate fi datorat din cauza fumatului? Nu consum alcool regulat, am 17 ani, 1, 72m, 66 de kg si nu prea respect programul de masa normal. Fumez cam 7-9 tigari..Doctorului de familie nu i-a venit sa creada cand mi-a vazut analizele. A spus ca am ficatul unui barbat 40+ de 90 kg asa ca m-a reprogramat peste 2 saptamani iar la analize. Orice raspuns e bine venit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MariaIoana15 a răspuns:

Ficatul gras e datorat grăsimilor, inclusiv carne, lactate, iaurturi și asa mai departe. Am văzut un film in care spunea ca(,) dacă mănânci un ou intr-o zi este echivalentul a 5tigari consumate in acea zi. Încearcă sa nu mai mănânci carne, lactate, oua, înlocuiește-le cu fructe și legume, nuci, ovăz, semințe de Chia, in. O sa vezi ca te vei simti mult mai bine. Am avut probleme de sănătate și de aproape 1 luna sunt vegana și ma simt extraordinar de bine. Carnea e cea mai nociva, asa ca ai grija. Dacă nu ma crezi, uite-te la filmul "what the Health" sau "forks over knives'" o sa îți schimbe viața!