| AlexandruDavid2277 a întrebat:

Salut TPU, habar nu am ce mi s-a întâmplat.La urechea dreapta, mai exact partea lobului, sub lob parca e tăiat (nu e rău, ceva gen zgâriat) in așa fel de parca m-a tras cineva de ea, îmi curge un lichid, nu ma doare, nu am mâncărimi, dar atunci când pun mâna simt lichidul acela când e uscat și ma deranjează, după ce curat ce s-a depus, începe si curge iar un lichid lipicios, nu am si nu am avut in viața mea cercel, idee cineva de ce am aceasta problema si cum o pot remedia? Va rog, nu știu daca sa ma îngrijorez sau nu, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Este doar o mica infectie localizata, iar acel lichid este puroi.
Probabil fara sa iti dai seama, poate la dus, sau cand te-ai schimbat de haine, ori chiar in timpul somnului, ai tras mai tare de lob si acesta s-a desprins putin.
Nu e nimic grav.Curata cu alcool sanitar de cateva ori pe zi si se va reface de la sine.Ideea este sa nu tragi mai tare, sa nu scobesti, sau sa te atingi constant acolo. Daca se formeaza coaja, nu o mai lua.Doar spala usor cu apa si sapun si da de fiecare data cand iti aduci aminte cu spirt.