| erabianleonard a întrebat:

harbuzul ingrasa daca mananci la ora 9 seara si ce contine la ce ajuta el si samburii lui. multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WeaponGirl a răspuns:

SURSA DE ANTIOXIDANTI

Lubenita reprezinta o sursa naturala a celor mai important i antioxidanti precum vitamina C si A. De asemenea, acest fruct este bogat in betacaroten, toti acesti antioxidanti avand efecte minunate in reducerea riscului aparitieie cancerului de colon, astmului, afectiunilor cardiace, osteoporozei, artritei reumatice sau a cancerului de prostata. Ultimele cercetari in domeniu au evidentiat faptul ca pepenele verde ajuta la pastrarea unei vederi bune, mult mai usor decat daca ai manca doar morcovi. Foarte important de mentionat este faptul ca atat pepenele verde, cat si cel galben contin acid folic, unul dintre elementele esentiale pentru dieta femeilor insarcinate. Acidul folic are ca principal rol hranirea celulelor cu oxigen si stimularea cres terii, precum si un important aport la crearea globulelor albe si rosii.

AVANTAJE

Profilul nutritional al pepenelui verde arata cam asa: 10% vitamina A, 25% vitamina C, 10% vitamina B6, 10% vitamina B1, 7% magneziu, 5% potasiu. Toate aceste cifre arata cu certitudine faptul ca lubenita este unul dintre cele mai importante fructe din punct de vedere nutritional.

DEZAVANTAJE

Pepenele verde contine mai mult de 90% apa. Desi acest lucru reprezinta un mare avantaj pentru hidratarea organismului, trebuie mentionat ca foarte multe persoane se feresc de a consuma cantitati mari din acest fruct deoarece le stimuleaza functiile aparatului digestiv, mult mai repede si mai usor, lucru nu tocmai placut in anumite situatii.