| cheiemarian a întrebat:

Salut TPU, in urma contactului sexual am dezvoltat HPV, acum am auzit că testele pentru depistarea a altor bolii cu transmitere sexuala sunt extrem de dureroase, se pot descoperi și la analize de sânge?
2. Acest HPV se poate trata (teoretic nu exista tratament trece de la sine dar poate a avut cineva și a reușit să scape de acei negi mai rapid)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să faci testul HPV să aflii ce tulpină este. Negii se criogenează sau cauterizează la medic. Durează câteva minute şi scapi de ei. Tratament pentru virus în sine nu există. Dar vaccinul Gardasil poți să îl faci chiar dacă ai deja o tulpină. Te protejează de 9 cele mai periculoase şi mai supărătoare tulpini.

| Violleta2022 a răspuns:

HPV are peste 200 de tulpini din care 8 sunt cu tulpini cancerigene (dand cancerul de gura, de prostata la barbati si cancerul de col uterin si cel ovarian la femei).
HPV_ul mai da si aceste bube pe corp (negi) care sunt foarte contagiosi si se iau la contactul sexual neprotejat si reapar tot timpul.

HPV-ul este un virus foarte puternic care NU se vindeca niciodata, doar trece temporar si ramane in stare latenta in corp (pana mori), iar atunci cand iti scade imunitatea, negii reapar ca si celelate tulpini si isi continua evolutia.

Se pot face analize la orice centru de analize medicale, din sange bineinteles sau se pot recolta mostre de pe organele infectate, la examenul citologic.