| BloWn a întrebat:

intrebarile sunt doar PENTRU CEI CARE AU PURTAT APARAT DENTAR :
1. Ce nu am voie sa mananc?
2. Am voie sa fumez?
3. Aparatul mi l-am pus astazi 10.09. 2015 am auzit ca vor aparea niste durere cat vor tine? si cand mai exact vor aparea
4. cum trebuie sa fac periajul ca sa nu raman cu urme galbene pe dinti
5. de cati ori trebuie sa ma spal pe dinti /zi?
Funda celui mai explicit raspuns! Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Fara fructe tari, le tai in bucatele mici.
Fara alune, seminte, chipsuri, astea sunt chiar periculoase, se desfac bracketii.
In rest, mananci ce mancai inainte, dar facute bucatele foarte mici.
2. Da, nu are treaba, dar sa ai o igiena corespunzatoare.
3. O sa te tina in jur de o saptamana, iar cand mergi la control ca sa-l stranga o sa-ti reapara durerile, alea o sa te tina cam 2-3 zile.
4. Periuta normala cu perii moi, dai usor peste bracketii.
Periute interdentale, sa iei diferite masuri, ca sa intre bine pe arc, bracketii etc.
La sfarsit apa de gura.
5. Sa nu exagerezi, de 3 ori e de ajuns.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Chestii foarte tari mai ales cele din care trebuie sa musti precum merele.
2. Din cate stiu ai voie, nu sunt contraindicatii
3. Te vor tine cam 1 zi sau 2 din cauza faptului ca iti vor strange sarmele acelea pe dinti
4. Periajul e normal, acele urme pe care le vezi tu cred ca sunt acele "gumite" care iti stau lipite pe dinti pentru a tine aparatul
5 ca-n mod normal 2 ori pe zi sau daca simti nevoia si dupa masa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. ideal ar fi sa nu musti din lucruri tari precum merele.

2. nu are nicio treaba

3. vor aparea cam dupa o zi, si o sa te tina cateva zile

4. cu o periuta speciala cu santuri

5. dupa fiecare masa ca raman resturi