| Emil26 a întrebat:

Salut TPU, iubita mea se plange de dureri de burta de un an de zile, nu reuseste sa si faca nevoile la baie si este balonata foarte des, o dor multe parti din zona abdominala cand este balonata si nu stiu ce sa fac
I am tot spus sa mergem la un doctor pentru un control mic sau ceva, dar cand aude ca zic de doctor se sperie si zice ca nu
Stie cineva ce as putea sa iau din farmacie sau ce sa fac cu ea? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci da-i pace daca nu vrea sa mearga la doctor.
Spune-i sa nu se mai planga, daca nu vrea sa mearga la doctor, ca tu nu esti vraci si nimeni nu poate ghici ce are ea la burta, iar statul si ignoratul poate sa-i agraveze problema din intestine, sau pelvis, care-i da acele imbalonari si dureri.

Răspuns utilizator avertizat
| Cipi1212 a răspuns:

Dacă nu face treaba mare e semn rău. Convinge-o să mergeți la doctor.

| eliancodrut a răspuns:

Cea mai mare prostie sa te tratezi dupa ureche. Farmacista nu are cum sa stie de ce suferi.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Răspunsul este în text, este constipată. Trebuie să ia ceva de la farmacie pentru constipație şi să aibă grijă să aibă scaun în fiecare zi. Dacă nu merge cu medicamente, atunci cu microclismă. Dar în fiecare zi trebuie să meargă la baie.