| George1432 a întrebat:

Salut TPU! Joc fotbal de 5 ori pe saptamana. Acum 2 saptamani am facut basici la picioare din vina ghetelor de fotbal. In prima saptamana de cand am facut basicile am continuat sa joc, chiar daca era cu durere, deoarece credeam ca o sa treaca de la sine. Doar ca acestea s-au facut rani. Am fost la medic si mi-a zis ca o sa treaca si nu e nimic, ca deja se vindeca. Ieri si azi am jucat dar ma doare si vad ca iar s au ranit basicile.
Sa continui sa joc fotbal dar ca cu plasture sau sa iau pauza? ( nu prea as vrea sa iau pauza pentru ca sunt intr-un club bun de fotbal si o sa pierd din antrenamente )
*Precizez ca atunci cand pun plasture pe basici ( rani ) tot ma doare putin dar peste 20 de min uit de durere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Poți face infecție de la băşici. Încearcă să cumperi nişte şosete de foarte bună calitate de la un magazin sport, eventual de lână (care țin răcoare, nu trebuie neapărat să fie calde) şi asta o să ajute la mai puțin frecuş. După antrenament spală cu săpun şi ai o igienă bună, lasă-le să respire.

| George1432 explică (pentru StudentLaMedicina):

Momentan nu imi pot achizitiona acele sosete, dar ce zici, pana atunci sa merg la antrenamente doar ca cu plasture?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru George1432):

Acum depinde de tine cât suporți. Nu există un răspuns corect la întrebarea asta. Dacă faci infecție de la ele cu febră trebuie să vezi un doctor.