| Pacanele777 a întrebat:

Salut TPU, la urechea dreapta înăuntru mi se fac niște coji alături de o rana plus mancarimi în ureche, nu pot pune degetul în ureche ca e aspru și ma doare lângă ureche în spate mai jos, am un ganglion inflamat tot în dreapta, știe cineva de la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"la urechea dreapta înăuntru mi se fac niște coji ...de la ce poate fi?"

igiena, igiena pacanele mamă!

| Pacanele777 explică (pentru sierra1):

Ma spal în fiecare zi în urechi, plus ma curat la 2 zile, nu e problema de igiena

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pacanele777):

Ti-am zis, probabil ai o dermatita, ea apare pe scalp, fata sau urechi...dar ganglionul ala umflat nu stiu ce sa zic probabil esti gripat sau ai infectie, nu vrei sa mergi la medic?

| blackann a răspuns:

Mergi la ORL pentru ganglioni.
Iar pentru coji...mai spala-te.
Daca ai cercei si nu sunt aur/argint s-ar putea sa fi facut o iritatie. Am patit si eu, dar la nivelul gaurii de cercel, nu in ureche... deci mai spala-te.

| iulia0514 a răspuns:

O vizita la ORL o să rezolve misterul! Du-te la medic noi nu suntem în măsură să-ți punem un diagnostic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cojile de la dermatita cred, ganglionul este parte limfatica si se ocupa cu sistemul imunitar, s-a umflat de la vreo posibila infectie/gripa/viroza sau chiar o infectie la ureche.
De ce nu mergi la medic? poate ai infectie la ureche...

| Pacanele777 explică (pentru anonim_4396):

Am aflat, datorita faptului ca lucrez la -18 grade și port doar gluga pe cap, mi-a degerat urechea și de aia s-a cojit, ms pentru răspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pacanele777):

Lucrezi la -18 grade doar cu gluga pe cap si intrebi de ce ai ganglioni umflati si mai stiu eu ce?

| Ionicaestecher123 a răspuns:

Alex alex, așa te cheamă nu?

| ayran a răspuns:

Mai spala-te in urechi.