| Stefa32 a întrebat:

Salut TPU. Luna trecuta in Octombrie fratele meu a facut o radiografie pulmonara si a fost diagnosticat cu bronsita acuta. A luat tratamentul dat de medicul specialist, s-a ameliorat o perioada simptomele, dupa din nou tusea a revenit puternic. La inceputul acestei luni a fost din nou la control si a primit un spray de inhalat timp de o luna, pe nume symbicort. La fel ca si atunci, s-a simtit bine o perioada, acum din nou are tuse care elimina secretii pe gat, nas infundat.
Ce ar fi de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand tratamentul nu a fost facut complet si bronsita a fost acuta, tratamnetul trebuie repetat ori schimbat cu ceva injectabil, fiindca poate sa se transforme in penumonie.

Sa mearga de urgenta la un medic specialist in bolile de plamani, ca risca sa jaunga pe aparate de respirat si sa faca complicatii.

| sierra1 a răspuns:

"a primit un spray de inhalat timp de o luna, pe nume symbicort"

imi pare că nu e doar o bronșită acută, așa-i?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar fi de făcut ceea ce spun medicul. Dar mai poate face inhalații cu aburi dintr-un ceai de mentă.

| Sunshine123 a răspuns:

Să mergeți înapoi la medicul respectiv și să-i comunicați toate aspectele de mai sus, nu luați în nici un caz sfaturi de la oamenii de pe TPU pentru că ei nu au expertiză medicală în spate.