| Jrr_Cosmin_1995 a întrebat:

M-am trezit acum 10 minute cu o mancarime..in fund...hemoroizi cred.M-am scarpinat si ă inceput sa curgă sânge, e grav? Sunt speriat.
Am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca-i grav sau nu, doar un medic iti poate spune!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să speli zona cu apă călduță și săpun, iar pe urmă clătește bine cu apă curată. Și vezi dacă mai există senzatia de mâncărime. Poate sângele l-ai provocat chiar tu, pentru că ai insistat cu scărpinatul. Nu o mai face, fiindcă te iriți și mai rău. Și se vindecă greu.
Dacă nu cedează mâncărimea, roagă la farmacie să îți recomande niște unguente in acest scop, iar dacă senzatia de mâncărime revine (ori, continuă), du-te la medicul de familie sa iti dea un bilet de trimitere către medicul proctolog.

| Frank51 a răspuns:

Depinde cum curge, daca iti pica doar, stai chill, daca curge ca un rau involburat du-te la medic.

| coco4782 a răspuns:

Poate cumva ți-ai smuls fire de păr ceea ce a cauzat sângerarea. Mereu pățesc când folosesc hârtie prea aspră sau sunt prea brutal cu anusul meu dupa ce termin treaba la toaleta laughing
Hemoroizii se manifestă prin durere de multe ori din cate stiu?

| Popescu_Vlad_1999 a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor urgent

| Popescu_Vlad_1999 a răspuns:

Mergi la doctor