| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! M am zgâriat foarte puțin intr-un metal ruginit, o picătură de sânge mica pe piele se observa, am aproape 16 ani și mi am făcut vaccinul de la 14 ani, mai e nevoie sa-mi fac vaccin de tetanos? Adică cel de 14 ani este pentru difterie și tetanos. Mai are rost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Pe catena.ro scrie asa:
Valabilitatea vaccinului antitetanos făcut la naștere este de până la 10 ani. După această vârstă rapelul se face din 10 în 10 ani, aceasta fiind, de altfel, și perioada de valabilitate a vaccinului antitetanos.

Atenție! În cazul în care o persoană nu este vaccinată și se rănește, vaccinul antitetanos trebuie făcut în maxim 48 de ore pentru a preveni răspândirea infecției în corp.