| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

ma 15 ani si am si eu o problema, eu fac atacuri de panica din cand in cand, dintr-o poveste mai veche, eu ma gandesc ca sunt bolnav cu inima dar nu sunt sunt perfect sanatos mi-au confirmat 4 doctori dintre care unu a fost cardiolog specialist. aseara ma uitam impreuna cu mama mea la tv,eram foarte concentrat la un film,. dintr-o data ia a facut un sunet din gura si m-a speriat foarte tare ma trecut un fior si simteam ca ma duc in jos,cand m-am trezit de dimineata simteam ca aveam u n nod in gat si in piept, si cand vreau sa casc nu pot, parca nu mai am suficient aer nu stiu cu sa spun.

va rog frumos sa ma ajutati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Cateva sfaturi:
-sa-ti faci niste analize:calciu,magneziu,potasiu,poate si un colesterol,glicemie,nu ar fi rau(si ce ar mai crede medicul de familie)
-un control,la un medic psihiatru si daca el considera necesar la un medic psiholog
-evitarea stresului,poluarii fonice,oboselii.
Restul, tine de ce iti v-or prescrie medicii,medicamentos,cat si de celelalte sfaturi date de ei.
Din cauza poluarii fonice(nu eu am ales sa stau in zgomot,asa a fost situatia), nici eu nu mai suport zgomotele si m-am ales cu o fobie fata de zgomote.
Dar atacurile de panica, ar trebui tratate de un medic, deoarece lui poti s-ai spui toate detaliile(din ce cauza iti apar, cand iti apar si cum se manifesta).