| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

ma 15 ani si am si eu o problema, eu fac atacuri de panica din cand in cand, dintr-o poveste mai veche, eu ma gandesc ca sunt bolnav cu inima dar nu sunt sunt perfect sanatos mi-au confirmat 4 doctori dintre care unu a fost cardiolog specialist. aseara ma uitam impreuna cu mama mea la tv,eram foarte concentrat la un film,. dintr-o data ia a facut un sunet din gura si m-a speriat foarte tare ma trecut un fior si simteam ca ma duc in jos, cand m-am trezit de dimineata simteam ca aveam u n nod in gat si in piept, si cand vreau sa casc nu pot, parca nu mai am suficient aer nu stiu cu sa spun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Te-a speriat un sunet din gura? Si mie mi se mai intampla sa scot niste sunete care ma sperie si pe mine.
Poate esti ipohondru si cu ajutorul autosugestiei iti faci singur simptome ale diferitor boli.Si mie mi se mai intampla cand simt ceva la cap sau in zona inimii. Daca e ceva acolo simt niste chestii de parca m-as fi otravit cu ceva.
Daca te gandesti ca nu respiri bine si incerci sa vezi daca e asa sau nu sunt sanse destul de mari sa ti se para ca nu respiri bine.

| matrix100 a răspuns:

Din cate stiu atacurile de panica sunt pe sistem nervos si sunt si oameni perfect seriosi care au atacuri de panica. Iti recomand 2-3 sedinte cu un psiholog sa te faca sa intelegi cum sta treaba, poate iti da niste sfaturi bune

| awspam a răspuns:

Pff eu am senzatia cateodata cand dorm ca e cutremur, si incepe inima sa bata in mine ca simt ca explodeaza apoi cand privesc paharul cu apa si vad ca nu se misca apa imi revin, cauta sa gasesti ceva care sa te faca sa iti revi cum am gasit eu metoda cu paharul cu apa,

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un psihiatru, problema ta psihica este prea severa ca sa o poti rezolva de unul singur.

| VirusS97 a răspuns:

Consulta un medic specialit!

| Kirito21 a răspuns:

Cred ca este vorba de ipohondrie care este o stare psihică morbidă ce se caracterizată printr-o neliniște continuă, teamă și preocupare obsesivă de starea sănătății proprii. Deci practic tu crezi ca suferi de o boala pe care in realitate nu o ai dar esti atat de convins, incat ai impresia tot timpul ca ai anumite simptome specifice bolii respective. Iti recomand sa vorbesti cu parintii si sa mergi la cateva sesiuni cu un medic psihiatru; nu lasa problema sa scape de sub control.