| Ghblade a întrebat:

Salut,TPU! Ma cam doare apendicul,nu am simptome de greata,voma,lipsa foamei, diaree si restul.Cand apas nu ma doare deloc,m-am intins pe pat, am ridicat piciorul si am apasat acolo(nu ma doare deloc).Dar cateodata ma ia durerea si ma doare acolo cam 2-3 minute si durerea dispare, nu e permanenta si nici intepatoare.Se poate sa am apendicita, pentru ca maine ma duc si la un control.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai apendicita. Apendicita este o boala acuta, durerile se agraveaza progresiv de la aparitie fara a disparea vreodata, asa incat te doare semnificativ mai rau de la o ora la alta, iar in 3-4 zile maxim de la prima durere, daca nu te operezi faci peritonita (dureri violente, febra, stare generala sever alterata, imposibilitatea de a manca, greturi, varsaturi).
Diareea nu este simptom de apendicita si nici durerea de scurta durata acre se remite spontan.
Ce descrii tu pare mai degraba un colon iritat de o dieta nesanatoasa

| Ghblade explică (pentru Brigaela):

Am fost la un control si mi s-a dat un tratament cu augmentin, tador si nospa, mi s-a zis ca am apendicita cronica si mai ma duc iar la control joi, mi s-a mai spus ca s-ar putea sa treaca durerea

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ai apendicita, stai linistita!
Se poate sa fie doar un colon iritat mai mult.
Du-te la medic.
Te pup!

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

Un control este cel mai indicat, desi ar putea fi o simpla balonare... sau o digestie mai lenta, si atunci trebuie sa mananci alimente mai usoare, si fara bauturi carbogazoase

| mrcs a răspuns:

Am avut si eu aceeiasi problema, ma durea in continuu, dar peste 2-3 zile se duce durerea. Daca in 2-3 zile nu se duce, cel mai bine du-te la un medic si fa un control