| Bishopp a întrebat:

Maine am sa merg sa imi scot o alunita de pe spate. are cam 7 mm diametru, si nu este in piele si cam 5 mm lungime. Aveti idee ce procedeu imi va aplica? Si daca trebuie neaparat dusa la biopsie dupa ce va fi scoasa? Rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai se practica cauterizarea sau indepartarea chirurgicala (adica se taie pielea din jurul alunitei apoi se coase, asta e cea mai indicata metoda pentru ca prin cauterizare se distruge tesutul si nu mai poate fi analizat la biopsie). La biopsie o duce doar daca vrei tu, e pe banii tai deci nu te obliga nimeni. Dar medicul poate sa iti sugereze asta in caz ca observa ceva neobisnuit la ea.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alunițele se scot numai cu bisturiul. Da, trebuie neaparat dusa la examen histopatologic