| alexandrutoxic a întrebat:

Medicamentul ibutin care știți cand se ia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In primele 6 zile se pot lua 2 comprimate pe zi (unul dimineata si unul seara).
Dupa aceste 6 zile se va lua 1 comprimat/zi timp de 20 de zile.
In aceste 20 de zile nu stim daca se va lua dimineata sau seara. Proabil poti sa alegi tu dintre a lua dimineata sau seara; cred ca important este sa se respecte programul (adica daca as-a inceput cu dimineata, atunci sa ramana numai dimineata in aceste ultime 20 de zile).
Recomand ca sa fie tinut la curent si medicul de familie in caz ca apar stari mai bune sau mai rele.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa iti spuna medicul sau, in ultimul caz, farmacistul.

| anonimg a răspuns:

" Doza uzuala este de 300 mg maleat de trimebutina (un comprimat filmat cu eliberare prelungita Ibutin), administrat oral, o data pe zi.

La inceputul tratamentului se pot administra 600 mg maleat de trimebutina (2 comprimate filmate cu eliberare prelungita Ibutin) pe zi, in doua prize, dimineata si seara, timp de 6 zile, urmat de tratament de intretinere cu 300 mg maleat de trimebutina (un comprimat filmat cu eliberare prelungita Ibutin) pe zi, timp de 20 de zile.

Comprimatele se inghit intregi, fara a se sfarama in prealabil."

Sursa (unde gasesti si detalii): https://www.catena.ro/prospecte/prospect-ibutin-300mg-x-20-cprfilm

| alexandrutoxic explică (pentru anonimg):

Da cand? Amiaza sau dimineata?

| WhiteLife a răspuns (pentru alexandrutoxic):

Asa cum scrie in prospectul trimis de Anonimg, ai acolo dozele și modul de administrare. Însă recomandat este sa îl iei așa cum ți-a prescris medicul. Daca nu ai o schema de tratament, poți lua după datele din prospect. Nu cred că are relevanta dacă îl iei dimineață sau seara, pentru că nu cred că produce somnolenta.

| anonimg a răspuns (pentru alexandrutoxic):

In primele 6 zile se pot lua 2 comprimate pe zi (unul dimineata si unul seara).
Dupa aceste 6 zile se va lua 1 comprimat/zi timp de 20 de zile.
In aceste 20 de zile nu stim daca se va lua dimineata sau seara. Proabil poti sa alegi tu dintre a lua dimineata sau seara; cred ca important este sa se respecte programul (adica daca as-a inceput cu dimineata, atunci sa ramana numai dimineata in aceste ultime 20 de zile).
Recomand ca sa fie tinut la curent si medicul de familie in caz ca apar stari mai bune sau mai rele.