| anonim_4396 a întrebat:

nu mie usor sa va spun.ideea e ca eu am incontinenta urinara de 8 ani...stiu ca e mult dar asta e.am 13 ani, deci am asta de la 5 ani.ce vreau sa spun e ca incepe scoala si,ei bine, mie putin frica sa nu am accidente.prietenii mei facmulte glume si sunt glumeti, iar eu rad mult si se poate intampla.nu intrebati cum de am reusit sa pastrez asta secret timp de 8 ani, a fost greu.nici parintii nu stiu de asta.cam ce as putea sa fac? nu stiu cum se trateaza asta.am crezut ca se duce cu timpu dar m-am inselat. sfatuiti-ma cam ce as putea faca ca sa nu se intample. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Spunele parintilor te vor duce la medic. Este mai important sa mergi la medic si cand ai o problema de sanatate decat sa o ascunzi.

| Oana92 a răspuns:

Cum adica parintii nu stiu de asta? Atunci cum sa face ca tu iti cunosti diagnosticul? Vorbeste cat mai repede cu parintii, ai asteptat deja destul si mergi URGENT la un medic!

| Enki a răspuns (pentru Oana92):

1.stiu dintr-o carte.
2.sa sti ca nu mor daca nu merg la doctor.nu e asa de grav

| Oana92 a răspuns (pentru Enki):

Daca nu e grav de ce te plangi? Orice problema ce nu se rezolva in 8 ani e foarte grava, nu grava!

| yanly a răspuns:

Mai, ce zici tu acolo e grav. Nu e o boala dar nu e bine deloc. Vorbeste serios cu parintii tai. Trebuie sa te intelegeaga si sa mergeti la medic.

| Enki a răspuns (pentru yanly):

Chiar pare sa fie asa grav? Si scuze, am uitat sa mentionez ca sunt fata, desi unii cred ca sunt baiat din cauza numelui

| GaNgSty a răspuns:

Prietene parintii te ajuta oricat de rai ar fi... spune`le si ei o sa te duca la doctor iti promit ca in o saptamana tratamentul potrivit o sa se duca happy ori asta ori stai cu frica toata viata

| Enki a răspuns (pentru GaNgSty):

Dar nu intelegi.parintii mei nu vor sa ma duca.intr-un fel ar sti de asta dar nu stiu ca e o boala.si tot nu m-au dus pana acum la doctor.nu e asa.ar trebui sa rezolv singura asta.parerea mea

| Enki a răspuns (pentru GaNgSty):

Stiu ca nu e o boala in sine

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Enki):

Daca le spui parintilor ca vrei sa mergi la medical de familie si ei nu vor te poti duce singur daca stii unde este.

| SummerT a răspuns:

Te poti duce simngura la doctor. ia o prietena buna cu tine. sau cineva in care ai incredere si sti ca te va sprijini meeu. daca spui ca parintii sunt dificili. inteleg la ce te referi. Dar altfel nu ai cum scapa de aceasta problema doar daca consulti parerea unui medic. sau incearca sa vorbesti cu parintii tai. pana la urma ei au obligatia sa te creasca si sa te ajute in astfel de situatie

| Cosmin15 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai si sa mergeti impreuna la un medic, nu ai de ce sa le ascunzi asa ceva te vor intelege.