| Anonimul54287654098 a întrebat:

Nu știti niște "tratamente" sau orice lucru care poate albi dinții?
Cand eram mic, pana la 13 ani nu ma spalam deloc pe dinti, însă apoi mi-a venit mintea la cap si in fiecare zi ma spal de 2-3 ori pe dinti zilnic,faza este ca dinții mei sunt mai putin galbeni doar cand ii spal,daca mananc orice se fac practic la loc,adică periatul zilnic nu prea mă ajută sa il albesc, carii am doar câteva, nu stiti dacă există si o metodă mai simplă si de mai scurtă durată care sa albească dinții, dar totuși să ii pastreze si sanatosi? Am vazut pe goolge, dar erau chestii la 25 de lei si nu prea stiu ce sa zic, si daca exista vreun aparat sau ceva banda, sau cum ii zice, nu știti de unde pot lua in afara de pe internet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Poți încerca să folosești bicarbonat de sodiu + pastă de dinți cu fluor dar cu siguranță nu vei vedea rezultate spectaculoase. Cel mai bine e să mergi la stomatolog, întâi rezolvi problema cariilor (dacă sunt superficiale se rezolvă ușor, dacă mai aștepți să se agraveze ajungi să îți scoată nervul și va fi dureros și mult mai costisitor), apoi îi spui să îți facă detartraj și periaj.
La prima etapă, de "detartraj", se înlătură depunerile de placă bacteriană și tartru. Adesea se folosește mai întâi un aparat de detartraj cu ultrasunete pentru a îndepărta cea mai mare parte a tartrului, iar apoi se utilizează instrumente manuale speciale pentru a îndepărta cele mai persistente rămășițe de tartru.
Următorul pas constă în „lustruirea" dinților, ca aceștia să aibă o suprafață cât mai netedă. Deși în timpul lustruirii petele de pe dinți sunt înlăturate, aceștia devenind netezi și strălucitori, lustruirea nu este doar o procedură cosmetică. În timpul acestei proceduri sunt netezite micile imperfecțiuni și zone cu textura aspră de pe suprafața dinților, reducând tendința de aderare a plăcii bacteriene.
Vei constata îmbunătățirea aspectului estetic, vei avea o respirația fresh, reduci riscul apariției afecțiunilor gingivale!
Toate cele bune!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din câte știu eu, dinții nu pot fi albiți sănătos. Toate tratamentele de albire atacă dinții, inclusiv cele făcute la stomatolog.
Folosește o pastă de dinți puternică, ce are și un mic efect de albire. Mai mult nu cred că e ok.
Rezolvă cariile pe care le ai, și discută cu dentistul și despre albire, el e mai în măsură să te sfătuiască.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu am observat imbunatatiri dupa periajul zilnic cu o periuta eletrica. Ca pasta de dinti, am folosit mereu si folosesc si in prezent blend-a-med 7.

| PainTech a răspuns:

Periuța electrică, pasta de dinți bună, bicarbonat de sodiu.

Și bicarbonatul de sodiu a fost recomandate de un dentist.

| Michaeel a răspuns:

Mergi la un dentist.Este o procedura de albire a dintilor si ast fel ii vei putea avea mereu albi.