| George989898 a întrebat:

Nu stiu cum sa o conving pe mama sa mearga la spital, fiindca a suferit un preinfarct, dar e azice ca se simte bine. Cat de grav poate fii? Preinfarctul a durat cateva minute, a lesinat pentru scurt timp si dupa aceea a avut ameteli puternice si intepaturi puternice la inima.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un lesin si niste ameteli nu inseamna inca preinfarct sau infarct!

Preinfarctul se constata doar prin electrocardiograma (EKG) facut de echipa de pe salvare sau la policlinica/spital.
In toate cazurile, la constatarea unui preinfarct sau infarct, bonavul se interneaza imediat!

Totusi, explica-i ca, ar fi bine sa-si faca niste investigatii pentru a afla cauza lesinului, pentru a preveni eventuale complicatii.

| George989898 explică (pentru Bula):

A avut si intepaturi puternice la inimia care s-au extins spre mandibula.

| Bula a răspuns (pentru George989898):

Si n-ai chemat imediat salvarea sau un medic apropiat?

| George989898 explică (pentru Bula):

Nu, pentru am stiut cu se manifesta un preinfarct...

| Bula a răspuns (pentru George989898):

"Intepaturi la inima"...
Inima nu are nervi senzoriali, deci NU doare!
Sunt mai multe afectiuni care au ca simptome intepaturi sau dureri /apasari in zona pieptului.

Cred ca ai pus diagnosticul gresit, dar faptul ca n-ai chemat un medic este mult mai grav!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de unde stii tu ca a fost preinfarct? I ai facut o electrocardiograma?

| Donsavas a răspuns:

Dacă tot zici ca știi sa pui un diagnostic, ar trebui sa știi ca miocardul e cel care îi da senzațiile de durere. Nu poți știi în ce stare e, nici un medic nu poate știi exact pana nu I se face EKG ul! Acesta I se poate face și pe salvare, dacă suni sa I facă un control la domiciliu. Poate ca știi cum se manifesta un infarct dar nu ești autorizat sa îi acorzi primul ajutor, nici medicii cu rude bolnave în familie nu au voie sa le trateze dar tu nu ai voie nu pentru ca e mama ta ci pentru ca exista specialiști pentru asta! Chiar și dacă ai vrea, tu nu poți sa îi eliberezi pastile de la farmacie și nu îi poți face operație la nevoie pentru ca este ilegal și ineficient. Suna la salvare și nu o lasă să moară din neglijenta și orgoliu! Cei de acolo vor știi cum sa o abordeze, au experienta. Tu nu trebuie nici măcar sa convingi pe cineva. Trebuie doar sa suni! Discuta ei cu ea și tot ei o vor convinge și transporta pana acolo.

| T2LS a răspuns:

Sunt multe probleme de sănătate care se manifestă prin stare de leșin, dureri la inimă, dureri de cap și așa mai departe, nu neparat preinfarct. Simptomele, fie ele pentru infarct și/sau preinfarct diferă de la persoană la persoană, de asemenea. Judecând faptul că un preinfarct sau chiar un infarct afectează grav buna funcționare a inimii (diferă daca e preinfarct sau infarct și contează cât de puternic a fost) este foarte probabil ca un alt infarct, de această dată, să își facă simțită prezența în lipsa unui tratament specializat și a unui ajutor medical. O poți convinge pe mama ta spunându-i cât de gravă îi este situația, și fără ocolite. Inima, în urma unui infarct sau preinfarct (depinzând de la situație la situație) este foarte slăbită, afectată, și foarte predispusă la mai multe afecțiuni, printre care cedarea inimii nu este o posibilitate nulă. Dacă vrea să trăiască, îi recomand o vizită la medic.