| mjynhgfbvdc a întrebat:

Salut TPU! O persoana (din familie) are dureri de stomac de aproape 2 zile.
Prima zi a durut-o putin, iar a doua zi foarte tare.
Are somnolenta si oboseala/slabiciune.
E grav?
A luat antibiotice ca era racit/a timp de câteva zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa mearga la medic ca-i posibil sa aiba gastrita sau chiar ulcer. Antibioticele se iau cu mancare, ca altfel distrug stomacul.

| mjynhgfbvdc explică (pentru Violleta2022):

A luat cu mancare si ulcer nu are cum sa fie ca a fost recent la ecograf

| Violleta2022 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Este irelevant ecograful!
Sotul meu a trait 11 ani cu ulcer si dureri cuplite si la nici un ecograf nu i-a iesit ca are ulcer, pana a ajuns in stare grava la spital, operat in urgenta si i-au salvat viata, fiindca avea ULCER PERFORAT.

| mjynhgfbvdc explică (pentru Violleta2022):

Pai si se poate aștepta pana maine? Sa mergem la medic sau acum?

| 1997onur a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Sa mearga acum daca poate si este posibil mergeti cu ia ajutatio

| Violleta2022 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Depinde cat este de grav.
Daca are dureri insuportabile sa sune salvarea. Daca sunt moderate, sa mearga maine.

| mjynhgfbvdc explică (pentru Violleta2022):

Zice ca i-a mai trecut

| Violleta2022 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Ceai de sunatore si paine facuta pezmet (nu proaspata), atat ar trebui sa manace in seara asta.

| mjynhgfbvdc explică (pentru Violleta2022):

Nu a mancat in seara asta nu ii e foame, doar doarme

| Violleta2022 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Trbuie sa inghita ceva, ca-i face mai rau stomacul gol.

| mjynhgfbvdc explică (pentru Violleta2022):

A luat covrigi

| Violleta2022 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Bun si covrigul.

| mjynhgfbvdc explică (pentru Violleta2022):

Daca isi revine pana maine mai merge la medic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Da, sa mearga la medic, indiferent ca se simte mai bine sau nu.
Ceva are la stomac si este extrem de important sa se investigheze acest lucru.
Intreaba daca are scaun cu melena (adica daca face caca cu sange), acesta fiind un semn ca are sau nu are nimic perfora in stomac sau pe intestine.

| mjynhgfbvdc explică (pentru Violleta2022):

Are o problema la stomac de multi ani nu poate manca prajeli fructe si din astea

| Violleta2022 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

In cazul asta ar putea avea problema la colon... de aceea spun ca-i urgenta nevoei sa meraga la medic, fiindca starea se agraveaza si ceva este cu siguranta acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E de medic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu cred că o doare fierea. happy
Spune-i să apese cu podul palmei, ori cu varful degetelor pe fiere, și să vadă dacă simte durere. Durerea poate iradia spre stomac.
Dacă va renunța la prăjeli, dresături, grăsimi, dulciuri si la cafea se va simți treptat din ce in ce mai bine.
O perioadă să mănânce doar iaurturi slabe (0-1,5 grăsime), biscuiti graham (neindulciti), pâine prajita, ceaiuri de mentă, sunătoare, coada șoricelului...
Mă mir că nu are și stări de greață...

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Probabil are stomacul mai sensibil la antibiotic. De obicei se administreaza si eubiotic odata cu antibioticul. Ar fi bine sa sune la salvare.

| mjynhgfbvdc explică (pentru Aasdfghj):

Pai a luat si eubiotic

| 1997onur a răspuns:

Si nici unul nu i-a pasat sa-i spuna hai la medic? Hai la doctorul de familie?

| mjynhgfbvdc explică (pentru 1997onur):

Sta la țară si e seară

| 1997onur a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Cati ani are persoana care are dureri de stomach?

| mjynhgfbvdc explică (pentru 1997onur):

| 1997onur a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Spune-i maine dimineata sa mearga la doctor sa aiba grija de Sănătate ei eu nu sunt doctor eram curioa de varsta atata

Mergeti impreuna cu ia la doctor sa se faca bine

| haileewatson a răspuns:

Antibioticele nu se iau pentru raceala. Ele functioneaza doar pentru infectii bacteriene, raceala este o infectie virala. Daca luati medicamentele dupa capul vostru normal ca vi se face rau.

| Silwian a răspuns:

Posibil sa aiba Covid! Un Test foarte rapid!

| emignon a răspuns:

O vizită la medic sau un telefon la 112 poate rezolva situaţia în caz de urgenţă. Vă sfătuiesc să evitaţi medicamentele până ajungeţi la medic, fiindcă pot complica mai mult lucrurile. Sănătate multă!