| NoNaamexD a întrebat:

Salut,TPU puppy dog eyes! Auziti, am facut de 1 saptamana [fix] varicela. Vineri a fost varful eruptiei,cand mi-au aparut toate bubitele pe fata si erau o groaza. De atunci,au tot inceput sa mi se duca, dar destul de incet. E adevarat ca varicela 3 zile se faca, 3 sta pe loc si 3 dispare [in medie]? Daca nu, cat mai dureaza pana dispare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnKa76 a răspuns:

Eu stiu ca dispare in doua saptamani.Depinde si de corpul unde a fost instalata varicela.Sa te faci bine repede!

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Aplica pe bubite mixtura mentolata, va calma mancarimea si va favoriza uscarea bubitelor. In 2 saptamani de la debutul eruptiei ar trebui sa cada toate crustele.

| Raniia a răspuns:

Zilnic apar noi bubite 5-7 zile si contagiozitatea tine pana cand toate veziculele au format cruste.Este nevoie de 1-2 zile pentru ca bubitele sa treaca prin toate stadiile de evolutie uscare si acoperire de cruste.Trebuie sa mai ai un pic de rabdare!

| fcsboy a răspuns:

Salut! Se cheama varioala, varicela apare cel mai des la varstnici si consta in dilatatia venelor. Variola trece in circa 2 saptamani. Multa sanatate!

| fcsboy a răspuns:

Cumpara de la farmacie crema sau alcool mentolat!

| dianamaria1997 a răspuns:

Mie mi-a disparut intro saptamana si vreo 3 zile...dar m-am dat cu o crema care era alba pe piele se facea ca varul de pe pereti nu mai stiu exact cum se numea dar a fost foarte buna.

| LoRyY99 a răspuns:

Eu stiu ca varicela dispare in 2 saptamani (am avut si eu )..sa te faci bine!

| 1SunShine1 a răspuns:

Am avut si eu, in 10 zile esti ca nou! Dar nu iesi din casa.