| Luck8383 a întrebat:

Salut TPU!
Petrec mult timp în soare și am 15 ani mi-au apărut ceva pete negre pe mâini și m-am speriat.
Nu mai vreau sa caut mult pe internet ce ar putea fi ca după iară ajung pana la cancer și ma sperii degeaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai petrece in soare. Petrece la umbră.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un medic dermatolog sa le inspecteze si iti va spune ce sunt.
In orice caz, soarele nu este sanatos si asta ar trebui deja sa stii, ca esti suficient de mare ca sa citesti si sa intelegi cat rau poate face expunerea la radiatiile solare, cum transforma o celula sanatoasa in cancer samd.

| anonimg a răspuns:

Petele acelea vor dispărea cu condiția să nu mai stai în soare.

| Hyperion7 a răspuns:

Se numește melasma și e normal sa iasă așa ceva de la soare, pentru că soarele emite radiații puternice care produc oxidarea și moartea celulelor sănătoase și înlocuirea lor cu alte celule sănătoase, dar mai slabe.
Ar trebui sa te duci la un dermatolog.

| Cipi1212 a răspuns:

E bine să eviți soarele când este foarte cald.