| Catalin235 a întrebat:

Port ochelari (am dioptriile -2.75 cu -3) [miop]. La miopi forma ochiului este alungita si imaginea se formeaza in fata retinei, in timp ce la cei cu vederea normala forma ochiului este rotunda si imaginea se formeaza pe retina. Ochelarii doar regleaza vederea, nu si forma ochiului. Cum pot face sa am iarasi ochiul rotund ci nu oval? Sper ca ati inteles. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Nu are legatura forma ochiului.
Globul ocular este alungit in fata dar vorbim de zecimi de mm care nu se pot observa.
Trebuia sa porti de ani buni ochelari.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Buna, nici la cei cu vederea normala nu e rotundă, este aproape rotundă, și la noi este puțin bombat în față, adică au forma ca o pară! Și poti prin operație laser, deoarece aceasta nu se vindeca de la sine! Sper ca te am ajutat!

| sunshine19680925 a răspuns:

Operatie cu laser. Miopia nu se vindeca de la sine. E ceva simplu, dureaza 15min si nu este foarte costisitor, aprox 1000E.