| andrey076lll a întrebat:

Salut TPU.Stie cineva in cat timp,aproximativ, se vindeca complet (exterior plus interior) o operatie langa coloana zona toracala lunga de 10 cm? Astept rasp doar de la cei care au trecut prin operatii, sau medici.MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Daca interventia chirurgicala nu a inclus tesut osos, atunci aproximativ 8 saptamani. Daca a inclus tesut osos, aproximativ 4 luni pentru cicatrizarea totala.
In orice caz, refacerea calitativa a tesutului poate dura 12, respectiv 24 de luni.
Aceste durate sunt aproximative si se aplica persoanelor care nu dezvolta infectii, nu sufera de o boala cronica, de exemplu diabet, nu iau tratament cu anticoagulante, nu sunt fumatoare etc.Mai conteaza foarte mult factorii genetici si varsta.
Daca luam cel putin un factor dintre cei enumerati, atunci refacerea tesutului si cicatrizarea vor dura mai mult, acele durate de referinta devenind durate minime de refacere.In cazul in care includem deja 2 sau 3 factori, durata creste si mai mult.
Este dificil sa se stabileasca o durata fixa pentru fiecare persoana in parte, dar sper ca avand aceste date sa va puteti face o idee.