| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat 15 anii.Nu sunt sigur de ceva.Cand aveam 13 ani mi-am luat mustata ( nu stiu de ce ) si acum la 15 ani am observat ca a inceput sa imi creasca mustata, barba in devenire si nu stiu daca sa mi le iau. Adica nu stiu daca am facut bine ca m-am luat cu lama la 13 ani, poate acum sunt dezavantajat. Imi puteti da niste sfaturi in legatura cu barbieritul prea devreme (avantaje daca sunt, dezavantaje ). Sunt dezavantajat ca m-am luat la 13 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedLife a răspuns:

Da e ceva normal sa-ti creasaca barba, si nu exista niciun dezanvantaj ca te-ai luat la 13 ani. Sa stii ca nu conteaza cat de des te razi sau te tunzi caci parul creste asa cum e facut sa creasca, adica daca te razi asta nu inseamna ca o sa ai o barba deasa, sau ca daca te tunzi ca n-o sa mai fii chel, asta e o prostie inventat de batrani. Singurul sfat in legatura cu barbieritul este ca primul barbierit iti formeaza barba, adica modul in care te-ai barbierit va da forma in care va creste barba.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dezavantajat sau nu oricum este tarziu sa mai faci ceva.Trebuie sa-ti creasca, nu ai ce face.

| untu a răspuns:

E normal sa va creasca barba si mustacioara la varsta de 14 ani, incepe perioada de pubertate pana la varsta de 18 ani!