| Maravilla a întrebat:

sunt baiat, 18 ani, 1.82 inaltime si 102kg. Am tinut si inca mai tin dieta de 3 luni de zile. Am avut 118kg, si parerea mea ca le-al dat foarte repede jos aceste 15kg, dar nu stiu ce sa mai fac. de 2 saptamani nu am mai dat jos un kg.
Am slabit facand sport acasa am 2 gantere de 10kg, fac biceps, piept, spate. etc iar dieta consta in renuntarea definitiv a sucurilor acidulate/neacidulat ( doar apa plata ), renuntarea la paine ( doar la scoala mananc un sandwich ), la dulciuri/prajituri, si nu mai mananc nimic dupa 6 seara. Recunosc am mai scazut si portiile dar nu pot spune ca m-am infometat.
De 2 saptamani, daca nu mai bine nu am putut da jos nici macar un 1kg. Cu ganterele fac de 5-6 ori pe saptamana, un antrenament consta in 1 ora de ridicat greutati.
Spuneti-mi va rog de ce nu mai pot slabi deloc, daca am gresit cu ceva, am mai avut pe la 16 ani, 112kg, si am reusit sa dau jos pana la 95kg, iar atunci la fel indifferent ce faceam cantarul nu arata mai putin nici daca mancam un sandwich intreaga zi. De frustrare am inceput sa ma ingras inapoi atunci si am ajuns, acolo unde am ajuns acum 3 luni la 118kg, sper ca nu se va intampla la fel. Planul meu initial era sa dau jos pana pe la 75-80kg.

Ms, ca ati citit si sper ca ma puteti ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Greutatea normala la o persoana de inaltimea ta este cam intre 90-95 kg. La o persoana cu constitutie atletica, chiar mai mult (muschii sunt de vreo 3 ori mai grei decat tesutul adipos, deci...).
Ce poti face acum ca sa scazi mai mult? Poate, indiferent ce vei face (decat daca ajungi la Auschwitz, Doamne feri!), nu vei scadea mai mult, pentru ca ai constitutia de asa natura. Dar ai putea sa faci mai mult atletism, in special sa alergi imbracat cu ceva (sweter) ca sa transpiri mai mult, cu damigeana de apa la indemana, sa faci inot - inotul consuma calorii si prin simplul fapt ca stai in apa, ca pierzi caldura de 5 ori mai repede decat in aer. Mai ales ca vine anotimpul calduros, aceste metode iti sunt la indemana.

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Cand tii o cura de slabire corecta, intr-adevar se slabeste ceva mai mult, dar dupa 3-4 saptamani, nu se mai vad aceleasi rezultate.Dar nu renunta, ca altfel pui la loc chiar si daca bei apa.Organismul "vrea" sa aiba ce sa puna la loc si ia calorii din orice.Pe langa dieta si miscare, la 18 ani, poti bea si infuzie de ceai verde(o lingurita la 200g apa, aproape fiarta, sa nu dea in clocot) cate 1-2 cani pe zi, dar NU SEARA.Incearca sa mananci si mai putin sarat(face ca apa sa fie retinuta in organism).NU TE INFOMETA, mananca 3 mese principale pe zi, din 4 in 4 ore, iar intre mese cate un fruct, un iaurt degresat.Supe de legume pasate, gratar cat podul palmei tale alaturi de o salat astropita cu zeama de lamaie.Mai renunta la gantere, ca iti solicita coloana.Mai bine mergi repede, de doua ori pe zi, cate 30-50min.