| redbull970920 a întrebat:

Sunt cam nou pe aici, dar totusi am o intrebare care ma pune pe ganduri.
Port ochelarii de vreo luna, doua, -1.50 la amandoi ochii, ma simt bine, n-am probleme, dar, se poate sa stau pe PC? Daca da cate ore se poate? Se va corecta Miopia, daca stau pe PC? Trebuie sa-i tin tot timpul pe ochii? As dori niste sfaturi/raspunsuri, care ma pot ajuta, si niste informatii despre Miopie, sau cum se poate corecta mai repede. Multumesc, tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CherryLove a răspuns:

1. Daca ai miopie trebuie sa porti ochelarii in permanenta.
2. Poti sta la Pc dar daca nu ai la lentila si protectie impotriva razelor emise de pc atunci timpul recomandat este de 3 4 ore.
3. Miopia nu se corecteaza mereu, asa ca dioptria poate scadea sau nu in functie de fiecare individ. Important este de stiut ca daca ai miopie trebuie sa porti ochelarii in permanenta deoarece nepurtandu-i diopria iti va creste.
4. Pe la varsta de 23-24 de ani cam asa te poti opera de miopie pentru ca pe la varsta respectiva nu se mai dezvolta ochiul.

2 răspunsuri:
| redbull970920 explică:

Da, ochelarii au anti-reflexie daca la asta vrei sa te referii, scuze c-am uitat sa precizez. Deci asta inseamna ca pot sta mai mult de 3-4 ore, daca are anti-reflexie, mi-e frica sa nu se 'dezvolte' miopia. Oricum, mersi mult de raspunsul tau. Funda!

| CherryLove a răspuns:

Daca au doar anti-reflex inseamna ca nu este indicat sa stai mai mult de 4 ore...
Uite acestea sunt beneficiile lentilei care are doar anti-reflex :
Beneficiile lentileleor ANTIREFLEX:

1.protecţie vizuală maximă;
2.confort vizual sporit;
3.vedere clară la citit şi la distanţă;
4. eliminarea reflexiilor iritante;
5.percepţia naturală a culorilor;
6.claritatea imaginii;
7.aspect placut datorită culorilor folosite;
8.transparenţa mai mare;
9. aburire scazută la schimbarea de temperatură;
10.curăţare mai uşoara a lentilei;
11.creşterea rezistentei la zgârieturi.