| RomanCosma1 a întrebat:

Salut TPU! Sunt foarte speriat! De la o vreme nu pot vorbi concret! Parcă mă strânge cineva de gat sau limba nu mi se mișcă concret! Ce aș putea avea? Am auzit că sunt simptome grave, ca a unei scleroze multiple, tumori cerebrale, boala Parkinson etc.Precizez că am 15 ani, băiat, puțin supraponderal(1.82-83kg)Ce aș putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ceea ce experimentezi poarta numele de "disartrie".
Aceasta tulburare de vorbire poate fi cauzata (temporar) de ingestia de droguri, alcool sau anumite medicamente in exces, dar si de afectiuni precum cele mentionate de tine:
-scleroza multipla;
-boala Parkinson (da, poate sa apara si in randul copiilor si adescentilor);
-boala Lou Gehrig;
-boala Wilson;
-ataxie spinocerebeloasa;
-atrofie multisistemica;
-tumori cerebrale;
etc.

In mod cert, este mai mult decat necesara o vizita la medic cat mai curand posibil.

Multa sanatate!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nopțile le dormi? Ai trecut prin faze stresante/ traumatizante de curând?

| RomanCosma1 explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu de curând, dar acum ceva timp am făcut atacuri de panică, după am devenit ipohondru și anxios, depresiv, deoarece îmi caut simptomele pe google, acum ceva timp credeam că am cancer de colon, după diabet, după ulcer stomacal, după reflux, după tumori cerebrale, scleroza multipla etc

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru RomanCosma1):

Fă-ți un set complex de analize (discuta cu medicul de familie sa te îndrume). Dar cel mai probabil simptomele sunt datorita sistemului nervos afectat. - tulburările pe care le-ai spus, dar un diagnostic corect îți va pune doctorul nu noi.