| PrOEvolution a întrebat:

Sunt putin ingrijorat.Am patit acum cateva zile in urma.Mana stanga mi-a amortit complet buza superioara, si putin nasul.Am ceva grav? Am citit pe internet iar dupa cate am inteles ar fi vorba de lipsa de calciu sau de magneziu. Unii spun ca ar fi un accident vascular cerebral. Dar cand imi amorteste nu ma inteapa inima nimic, nici capul nu ma doare. Vreau sa precizes ca aceasta amorteala dureaza cam 20-30 de minute si imi revin la normal.Va roooooog spuneti-mi de bineee!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o criza de tetanie, adica de lipsa de calciu. Nu este grav si se poate trata cu usurinta. E important sa-ti schimbi stilul de viata: sa stai cat mai mult pe-afara, sa renunti cat mai mult sau chiar complet la TV si calculator, sa faci zilnic 2-3 ore de sport si sa mananci sanatos.

5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Mergi la doctor, cred ca este vorba asa cum au zis si ceilalti de o scadere de calciu... accident vascular cerebral nu are cum sa fie deoarece este insotit si de migrene si nici infarct deoarece nu iti revenea durerea... stai linistit, se rezolva repede cu calciu big grin

| Eduard a răspuns:

Salut!

Din ceea ce spui tu poate sa fie lipsa de calciu si alte minerale din corp, dar si de la dezhidratare si caldura. Sa sti ca ar trebuie sa te feresti de caldura, mai ales daca ai probleme cu mineralele din corp. Eu iti zic ca mai trebuie sa bei si lapte si sa mananci mai multe legume si fructe. Daca nu merge nici asa, ia niste suplimente minerale si sau vitamine. Daca nici asa nu merge, inseamna ca ai nu doar carenta dar si o rezistenta dezvoltata in ceea ce priveste asimilatia acestor minerale. O problema des intalnita, insa du-te la un medic nutritionist, poate iti face o analiza si iti spune la cam ce esti predispus si ce ai putea sa faci. Iti va spune daca ai dezvoltat vreo rezistenta la neasimilarea unor minerale si alte lucruri.

Multa bafta!

| pokiD a răspuns:

Da. este lipsă de calciu, trebuie sa bei, mananci, si sa iei. pastile de calciu, sa bei lactate. branza. etc tongue dupa vreo 2-3 daca continui in felul acesta, iti vei reveni happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medic,nu vreau sa te sperii,dar in timp,aceasta problema se poate agrava, nu te juca cu viata ta, poti ramine paralizat.Sanatate.

| bubu_3594 a răspuns:

Pai ru zic sa te duc la un medic altfel nuju ce ai putea pati sau daca nu du-te la farmacie si cumparati calciu ia vitamine si poate iti trecewinking bafta