| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa imi scot un nerv dintr-o masea si ma intrebam daca o sa doara. Spun asta pentru ca acum cativa ani mi-am mai scos unul si m-a durut rau de tot,dar atunci maseaua era infectata, acum nu este.Este vreo diferenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De durut nu te doare ca te anesteziaza. Daca o sa stai sa se infecteze ca cel de acum cativa ani o sa te doara pentru ca nu-si mai face efectul anestezicul. Nervul nu se scoate in mod obisnuit prinextractie ci se distruge cu o substanta pusa sub o plomba provizorie. Apoi cu freza se scoate restul pentru a nu se infecta, ceea ce nu doare. Deci, mergi acum!

| NevastuicAaA a răspuns:

Daca te ajuta...eu cand am fost la dentist mi-a scos nervul fara sa stiu.Si nu mi-am dat seama.Mi-a spus dupa aia.Nu am simtit diferenta.

| Felys a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa doara ca se face anestezie dar sa stii ca nu intotdeauna prinde anestezia si presupun ca de aia te-a durut si atunci,nu ai fost bine anesteziat, plus ca din cate stiu eu nu se fac nici un fel de operatii peste infectie, initial trebuia sa iti dea antibiotic pentru infectie apoi scos nervul, in fine in principiu nu ar trebui sa doara, dar mai sunt si exceptii

| Empathizer a răspuns:

Daca iti permiti un dentist care lucreaza cu anestezie, nu vei suferi.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Nu putem spune ca o sa te doara sau nu, conteaza si ce efect are anestezia asupra ta, dar ideea principala este ca nu o sa te mai doara dupa maseaua. Adica un rau mai mic pentru un bine mai mare.