| lemonn3256 a întrebat:

un coleg a fost lovit la tâmplă si are o umflatura și îl doare cand atinge, sa isi puna o compresa cu apa e ok? Sau sa meargă la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca medicul i-a spus sa puna comprese, inseamna ca lovitura nu este atat de puternica. Alta este atunci cand vezi urma. Si eu m-am lovit de un dulap si n-am patit nimic.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa mearga la medicul de familie sa-i dea trimitere la medic de specialitate care sa-i faca radiografie. Am auzit, cazuri reale (unul chiar in satul bunicilor mei), de oameni care s-au lovit la cap si abia dupa o perioada mai indelungata si-a facut efectul, unele soldandu-se chiar cu morti.

| lemonn3256 explică (pentru Salontanul):

Man, am fost la doctorul de familie, a zis sa tina o compresa cu apa.a fost lovit cu un pet de plastic.

| Salontanul a răspuns (pentru lemonn3256):

A! Eu am crezut ca a fost o lovitura mai puternica cu un lemn, fier, ceva. Aia nu este grav!

| lemonn3256 explică (pentru Salontanul):

A fost lovit cu pet ul, fix cu capacul, sa stea linistit?

| Salontanul a răspuns (pentru lemonn3256):

Daca medicul i-a spus sa puna comprese, inseamna ca lovitura nu este atat de puternica. Alta este atunci cand vezi urma. Si eu m-am lovit de un dulap si n-am patit nimic.

| aimullah123 a răspuns:

Daca s-a lovit la cap sa nu mai stea acasa. Urgent la medic cu el!