| AlexMaster a întrebat:

un prieten de al meu are aceea problema rară numit a gastroschisis si vrea să se apuce de fumat.
Eu cred ca poate i se întâmplă ceva dar el tot vrea sa se apuce
Credeți că i se poate întâmpla ceva?
Si daca da ce?

P.S stiu ce este gastroschisis

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Emima27 a răspuns:

Buna. Mai bine ar fi sa consulte medicul inainte sa se apuce pentru ca, pe langa faptul ca isi distruge plamanii, i se poate agrava problema cu gastroschisis. Daca ia tratament pentru aceasta boala pe termen lung, trebuie sa consulte medicul sau cel putin farmacistul neaparat, pentru ca fumatul poate cauza efecte adverse grave si interfereaza urat cu anumite medicamente.

| Alyn_Corduneanu_1994 a răspuns:

Isi distruge plamanii. sincer eu fumez si as vrea sa ma las dar nu pot. mai bi e sa isi vada de treaba cu tigarile.