| anonim_4396 a întrebat:

va rog ajutati-ma urgent aseara a inceput foarte tare sa ma doara o Masea, dupa ceva timp a inceput inca o masea, si inca una, si in total 3 Masele ma dor, am luat Pastile, mi-am bagat tigare in ureche, am facut apa cu sare, mi-am dat cu Spray de amortire, mi-am bagat vata cu Spirt in ureche, mi-am bagat in masele Usuturoi, mi-am clatit gura cu Paradontax, am tinut Tuica in gura. Durere mai ma lasa cateva secunde dupa ce dau cu apa la Masele, va rog raspuns Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul unui/unei dinte/măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| JustSkyDark a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc frumos pentru raspuns, ieri am fost la Farmacie si mi-am cumparat Amoxicilina Antibiotic ( 500 MG ), acum durerea este suportabila, dar mi s-a umflat inauntru Maseaua, si imi simt maseaua amortita, si daca apas un pic pe masea ma doare dar nu foarte tare.

| bursuc001 a răspuns (pentru JustSkyDark):

Cu plăcere!

În acest caz, cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi "trata" acasă.
TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul )...

Multă sănătate.

| JustSkyDark a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi frumos, multa sanatate si tie.

| bursuc001 a răspuns (pentru JustSkyDark):

Cu plăcere!
Mersi şi euwinking

O zi frumoasă.

5 răspunsuri:
| Hoo_Yaho_1990 a răspuns:

Du-te la dentist.