| Fluffee_2398 a întrebat:

Va rog in primul rand sa nu imi spuneti Du-te la Medic!
Deci am racit...putin...am nasul infundat si tusesc putin. Ce pot sa iau leacuri babesti dar si medicamente.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeeaLove08 a răspuns:

Foloseste picaturi de nas olynth, sirop de tuse stodal sau mucosin si parasinus. o sa iti treaca in 3 zile maxim. daca te doare in gat foloseste tantum verde sau zeama de lamaie, este foarte buna. daca raceala se agraveaza incearca un antibiotic, dar inainte de a lua antibiotic ar fi mai bine sa consulti un medic.

5 răspunsuri:
| FFabi17 a răspuns:

Ia picaturi nazale, pastila vitamina C, si sirop de tuse

| yana_9783 a răspuns:

Eu tot timpul cand racesc beau ceai fierbinte cu/de lamaie big grin 2-3 cani pe zi... si imi face bine

| Artemisia a răspuns:

Buna.
Pai nici eu nu ma duc la doctor cand am raceala din asta usoara.
Iti recomand sa iei ceva sirope pentru tuse, dar siropul sa fie din plante naturale. Apoi ai putea sa iei ceva tablete care se dizvolva in gura pentru a preveni rosul in gat.
Apoi ai putea sa bei multe ceaiuri. Ceaiurile cu o aroma mai puternica desfunda nasul.
Nu manca inghetata, nu bea suc rece sau nu consuma alimente care au fost tinute la frigider si sunt reci.Asta iti va inrautati statrea.
Eu asa fac cand sunt racita usor^^
Eu sper sa te faci bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Mateitza18 a răspuns:

Coldrex maxgrip este cel mai bun din pct meu de vedere.Bei un coldrex cald de 3 ori pe zi o sa vezi efectele f rapidhappy