| Publicuser a întrebat:

Salut TPU! Vineri am avut niște altercații cu cineva și mi-a spart arcada și din cauza aparatului dentar un brecket mi-a perforat buza.Am fost la spital sa ma cos tot în ziua aia, iar lunea viitoare merg sa mi scot firele. După ce scot firele trebuie sa țin în continuare acele bandaje? Sau pot sa merg liniștit fără ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ar strica sa il dai in judecata pe cel care ti-a facut asta, nu de alta dar pe tine te costa timp toata interventia asta, si mai ales durere!
in fine daca acela te-a atacat el pe tine, ii poti cere daune in instanta, dar trebuia mai intai sa mergi la politie...
toate acestea daca ai fost victima, daca ai fost atacator nu este intelept sa dai in judecata desi poti sa o faci si in acest caz, mai ales daca celalalt nu are mai nimic, tu fiind cel avariat, tu fiind cusut happy

| ioana748 a răspuns:

Cum iti recomanda medicul, unii spun sa mai tii bandaj, altii nu.
Eu as merge fara bandaj, as da cu crema de galbenele sau mibazon si as lasa sa se cicatrizeze la aer.
Sanatate,