| TheGazeTTeRuKi a întrebat:

: vreau sa stiu cum sa imi intaresc sistemul imunitar sa nu mai racesc la plamani, ca degeaba ma imbrac si cu doctorita n-am ce vorbi, cum inspir aer rece cum fac flegma la plamani ca sa se duca trebuie sa tot iau predison si nu e cam bun de fapt cam nici un medicament nu e bun dar asta e. Dau funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti tratezi afectiunea de baza, cea pentru care iei predinson. Probabil ai un astm alergic sau o bronsita astmatiforma. Prednsionul iti scade si el imunitatea, iar afectiunea de baza la fel. Te va ajuta foarte mult o cura de mers la salina, asa ca ar trebui ca in feicare an sa-ti faci concediul/vacanta intr-o localitate cu salina. In plus, trebuie sa mananci sanatos, sa faci zilnic sport, sa eviti locurile in care se fumeaza sau poluarea excesiva. Poti incerca, pentru cresterea imunitatii respiratorii preparatul Baraka, care te va ajuta suplimentar

| TheGazeTTeRuKi explică (pentru Brigaela):

Poate e bun medicamentul de care vorbiti dar ar fi mai bine daca sa-r rezolva prin alimenratie si da am aztm si nu pot face sport.

| Brigaela a răspuns (pentru TheGazeTTeRuKi):

Prin alimentatie nu poti rezolva o chestie atat de serioasa, dar te poate ajuta. Nu poti face sport de performanta, dar daca ai astm, trebuie sa faci macar doua ore de efort fizic mic/moderat pe zi (maximul pe care ti-l permite boala). Mergi al un kinetoterapeut, exista exercitii speciale pentru tine, care te pot ajuta sa respiri mai bine si sa te ajute si cu un program de gimnastica si exercitii care sa-ti asigure necesarul de efort.

| SimonaCristina a răspuns:

Consuma macese, ceapa, usturoi, echinaceea, propolis, fructe si legume si fa mult sport si plimbari in aer liber. Sanatate!

| Nickname1890 a răspuns:

Usturoiul este foarte bun pentru sistemul imunitar, iar daca nu poti sa il mananci asa pur si simplu exista pastile cu usturoi la plafar care nu au nici un gust. De asemenea tot la plafar exista niste flacoane care se numesc "antiviral" si acelea sunt foarte bune pentru sistemul imunitar daca le iei zilnic. De asemenea ar fi indicat sa mananci zilnic ardei iute, patrunjel, ceapa, fructe.

| Veromi321 a răspuns:

N-ai incercat tratamentele naturiste?

| LaviniaAC a răspuns:

Nu oricine face pneumonie, si de multe ori aceasta afectiune ascunde ceva mai grav in privinta sistemului imunitar. Aici http://www.adiocelulita.ro/suplimente/nutritie-interna/rose-ox-rozmarin/ si aici http://www.adiocelulita.ro/suplimente/nutritie-interna/schizandra/ sunt doi dintre cei mai buni antioxidanti de pe piata...care iti cesc imunitatea. Cu Schizandra de exemplu mie imi trece raceala in maxim 2 zile daca strivesc cateva tablete si fac un ceai concentrat. asta ca sa intelegi cat sunt de bune. Succes, si daca doresti tinem legatura pe blogul meu!

| trista12 a răspuns:

Incearca sa bei ceai de macese, intareste imunitatea. In cazul tau cu raceala la plamani nu e de glumit, e bine sa discuti cu un medic specialist. Bea bors de putina, de-ala facut in casa, natural, e foarte bun la plamani.

| Biancutzika a răspuns:

Uite o metoda babeasca: Stai intr-o camera, fara geam/usa deschisa, imp de 2 ore cu o ceapa in camera. Este extraordinara. Stii si tu, cand esi intr'o camera te ustura ochii incearca sa respiri intai pe nas apoi pe gura. atunci cand respiri pe nas iti vin prea repede lacrimile. in acea camera trebuie sa ai o ocupatie ca sa nu te plictisesti. funda? :3

| Fcsb_Sergiu_1999 a răspuns:

Du-te la doctor fa vacin antigripal si gata

| TheGazeTTeRuKi explică (pentru Fcsb_Sergiu_1999):

Aha du-te tu si baga chimicale in tine si virusi

| SebyFlorin a răspuns:

Incearca aici http://goo.gl/iitGWF