| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa tin regim ( am 11 ani, 49 KILOGRAME si 1, 40 Inaltime ). Cred ca nu ar trebui sa tin regim la varsta mea dar vreau sa slabesc si nu stiu cum. Imi puteti da niste sfaturi?
Ps. nu prea ies in aer liber. DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti băiat :)

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 40, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 9 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 9 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| Valeriu25 a răspuns:

Pai incearca sa mananci mai sanatos cel putin cat mai putine lucruri prajite si mai usor cu zaharul si chiar ar trebui sa mai iesi pe afara sa faci niste alergari.
La varsta ta e foarte usor de luat/scazut in greutate deci nu e o mare problema, succes happy

| EusebiuR a răspuns:

Fratioare, ai 11 ani esti in crestere gandeste-te ca la varsta ta o dieta ar fi cam nepotrivita. Poti face exercitii, sport dar nu diete. Nu vreau sa te descurajez dar cel mai bine ar fi sa faci sport decat o dieta