| AlexIm123 a întrebat:

Salut tuturor! Am fost azi la doctor și mi-a zis că am contuzie la piciorul stâng și mi-a prescris Nurofen și repaus, pe lângă asta am mai luat o crema.
Întrebarea mea este daca am voie sa înot, daca ajuta intr-un fel și dacă contuzia e ceva atât de grav.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Contuzia e vânătaie. Ți-a zis să iei Nurofen pentru ca ameliorează durerea. Ți-a recomandat repaos pentru a preveni lovirea zonei, iritare de la pantofi, în cazul în care e pe laba piciorului, șamd. Eu în locul tău aș merge la înot, dar cu grijă să nu lovesc din nou zona afectată. Nu știu daca crema aia ajută prea mult, contuzia înseamnă că țesuturile de sub piele sunt strivite, niște vase capilare s-au spart acolo și s-a produs o sângerare. Poate crema este un anestetic local care ajută la ameliorarea durerii, dar nu cred că vindecă mai repede. Dar asta e doar o supoziție a mea, poate e o crema foarte bună.

| AlexIm123 explică (pentru MihaiSpeedster):

Mulțumesc de raspuns, am primit o lovitură în genunchi și din genunchi se duce până în talpa, doar vreau să știu în cat timp ar trece și crema se numește Deep relief (ibuprofen/levomentol)

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru AlexIm123):

Ohoo, daca vânătaia e din genunchi până în talpă, atunci mai bine să faci repaos câteva zile. Leziunile mai serioase au nevoie de timp de refacere, chiar daca sunt sub piele.
Deep relief este exact ce ti-am spus, anestetic local. Ibuprofen e acelasi ingredient din nurofen, iar levomentol îți dă senzația aia de răceală pe piele. Dă-l în spanac de înot 3-4-5 zile

| AlexIm123 explică (pentru MihaiSpeedster):

Vânătăi nu par să se observe pe picior, din genunchi durerea duce in talpa, pot merge, sau sa alerg, doar că am aceste dureri și mai accentuate in talpa, sper sa se refacă piciorul cat mai repede, cu Nurofen happy

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru AlexIm123):

Pai cum a pus diagnostic de contuzie fără să fie echimoza vizibilă (sângerare subcutanată). Ar trebui să faci un RMN, poate ai leziune musculară

| AlexIm123 explică (pentru MihaiSpeedster):

Aaa am înțeles, mulțumesc iar dacă ar fi asta cu Nurofen ar trece?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru AlexIm123):

Nurofenul doar ameliorează durerea. Vindecarea țesutului se face independent de Nurofen. Are dreptate, repaos. Așa cum e și cu oasele. Ai mină ruptă, ghips, ca să nu o poți mișca, deci repaos. Eu am pățit ce ai tu când aveam 27 de ani. La fotbal m-i-au dat-o la gioale. Mi-a luat vreo 2 săptămăni. Inițial am continuat să am același ritm de viață, muncă, etc. Am luat repaos vreo 4-5 zile când am văzut că nu trece, și mi-am revenit. Caută pe net exerciții de respirație și autosugestie. Când am avut clavicula ruptă, doctorul mi-a zis ca trebuie să port 6 săptămâni bandajul ăla care ținea brațul imobil. Cu repaos complet, un pic de respirație și autosugestie în 3 săptămâni jumate’ eram înapoi la normal. El zicea că nu o să pot să duc lingura la gură, iar eu după o luna conduceam și schimbam vitezele fără probleme.

| AlexIm123 explică (pentru MihaiSpeedster):

Bine mulțumesc frumoshappy

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înotul este recomandat.