| Stef29 a întrebat:

Salut tuturor! DE cateva sapt am probleme de concentrare. Cum as putea sa remediez aceste probleme. Sunt la liceeul N.V. Karpen- Bacau la profilul telecomunicatii, imi place foarte mult profilul dar nu mai reusesc sa ma concentrez la ore si sa inteleg lectiile din clasa cum faceam in clasa a IX a. Fundita pentru cine ma ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate folosesti in exces televizorul, calculatorul si telefonul mbil. pentru varsta ta, ar trebui as nu folosesti TV plus calculator mai mult de 30 de minute intr-o zi si niciodata mai mult de 5 zile pe saptamana (neaparat doua zile pe saptamana sa nu dai drumul nici la calculator nici la TV). Plus ai grija cu telefonul mobil, maxim 10-15 minute de folosire pe zi (convorbiri, sms, internet, jocuri) si nu dormi cu el in camera (sau inchide-l daca esti nevoit sa dormi in camera cu telefonul mobil)

1 răspuns:
| Mihaela1964 a răspuns:

Odihneste-te bine,macar in weekend,mananca fructe prospete. Posibil ca problema de concentrare sa aiba un substrat, poate ca te preocupa ceva mai impotrant-incearca sa te detasezi de asta la scoala. Daca problema nu se rezolva asa simplu mergi la medic, poate ai nevoie sa-ti prescrie ceva suplimente ca lecitina, vitamine, etc.Numai bine.happy