| BMS a întrebat:

Salut Tuturor! Mi-au aparut recent niste bubite mici la gura probabil de la stomac ca nu mi-a "picat" ceva bine...Cu ce sa ma dau sa-mi treaca mai repede? Am locobase e bun de ceva? sau FLUOCINOLON?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Probabil ai un herpes.Eu folosesc tinctura de propolis(la farmacii, la magazine cu plante uscate). Cand s-au uscat, dau cu unguent de galbenele, sa nu ramana cicatrici.Sau ACICLOVIR, dar mereu trebuie sa stai cu unguentul alb pe la gura.

| SimonaCristina a răspuns:

Este herpes, poti lua aciclovir tablete 7-10 zile. Sanatate!

| Florenta16 a răspuns:

Crema de galbenele este cea mai indicata!

| pietrean a răspuns (pentru Florenta16):

Crema de galbenele, umezeste herpesul, nu usuca.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Cred ca e vorba despre un herpes bucal.
Eu folosesc pentru asa ceva ACICLOVIR. Gasesti in farmacii si costa cam 7-8 lei. E foarte bun.
Te poti duce si la farmacie sa intrebi daca este bun ceea ce ai spus tu, daca nu, intreaba ce ti-ar recomanda farmacista.

Pa, pa!

| Tibi45 a răspuns:

Consultă urgent un medic dermatolog. Nu te poţi tratarisi singur cu diverse creme, doar după ureche, deoarece fiecare tip de bacterie este sensibilă numai la un anumit tip de produs farmaceutic.(ele nu sunt ucise de orice produs)
Numai un medic de specialitate poate aprecia în mod corect, despre ce este vorba în cazul tău. Sănătate multă.